Kiedy potrzebne jest leczenie uzależnień młodzieży?

Gdy nagle okazuje się, iż dziecko ma kontakty z narkotykami czy alkoholem, jest to dla większości rodziców duży wstrząs. W tak skomplikowanych momentach, przeważnie odpowiadamy spontanicznie, niespecjalnie zastanawiając się nad tymże, co pragniemy stwierdzić. Na starcie są emocje: troska, lęk, zatrwożenie, gniew, wrogość, żal, zawiedzenie, bezradność. To pierwsze odpowiedzi, całkiem zresztą naturalne, kiedy kochana poprzez nas osoba robi sobie krzywdę w taki lub inny sposób. Gdy, zatem konieczne jest leczenie uzależnień młodzieży?

Czym jest uzależnienie? Jak je poznać?

Uzależnienie jest stanem pojawiającym się jako następstwo wchłaniania treści (np. alkohol, nikotyna, kokaina) czy podejmowania czynności (hazard), jakie pierwotnie powodują radość, jednak z czasem stają się przymusowe oraz mają niekorzystny wpływ na normalne życie oraz obowiązki, takie jak praca, związek, lub choćby zdrowie. Osoba uzależniona może nie zdawać sobie sprawy ze straty kontroli nad własnym zachowaniem oraz kłopotów, jakie powoduje zarówno sobie jak również najbliższym.

Czemu młodzież, dzieci uzależniają się?

Dzieci, młodzież jest niezwykle ciekawa nowych doświadczeń co niejednokrotnie powoduje sięganie po inne środki. Młodzież pragnie się stać dorosłymi niewątpliwie rozumiejąc dorosłość na własny indywidualny sposób. Także funkcjonuje presja środowiska, otoczenia, jakie tworzy nowe trendy oraz wpływa na jednostkę. Dzieci przylegają do osób podobnych do siebie więc do rówieśników. W lecznictwie odwykowym jeszcze powszechniej mamy do czynienia ze zjawiskiem uzależnienia czy używania na obrzeżu uzależnienia treści psychoaktywnych poprzez dzieci oraz młodzież. To kłopot, jaki może będzie rosnąć, natomiast sytuacja jest o tyle skomplikowana, iż większość instytucji leczenia uzależnień zajmowała się do owej pory dorosłymi alkoholikami. Wynika to z braku propozycji psychoterapeutycznej skierowanej do młodego człowieka, strachu przed zajęciem się czymś mało popularnym w lecznictwie odwykowym, przekonaniami na temat efektywności kuracji w leczeniu tego typu pacjenta.

Uzależnienia behawioralne – objawy u dzieci oraz młodzieży

Głównymi grupami diagnostycznymi (wg ICD-10) uzależnienia behawioralnego są: silne pragnienie czy uczucie przymusu, trudności w badaniu zachowania, normalne objawy odstawienia, określenie tolerancji (potrzeba nasilania zachowań w celu osiągnięcia rezultatów uzyskiwanych wcześniej przy mniejszym natężeniu), wzrastające zaniedbywanie pozostałych źródeł radości, kontynuowanie złych zachowań pomimo dużych szkód z nimi połączonych.

Indywidualna konsultacja

Istotne jest to, by ośrodek terapii uzależnień, w jakim wykonywane jest leczenie uzależnień młodzieży zapewniał intymność oraz bezimienność. Każdy chory jest jednym przypadkiem oraz powinny być do niego dobrane właściwe formy leczenia i odtruwania, jakie będą dla niego szczególnie dobrym wyjściem. By mechanizm detoksykacji systemu przebiegał dobrze, niezwykle istotne jest, by dobrać ośrodek leczenia uzależnień, w jakim pracują osoby z niezwykle dużym doświadczeniem oraz wysokimi kwalifikacjami.